Istnieje wiele sposobów na skuteczną reklamę, wśród których szczególnym uznaniem cieszą się trójwymiarowe litery. To nowoczesna metoda na prezentację logo firmy, udekorowanie wnętrza lub stworzenie barwnego sloganu. Do wykonania liter 3D wykorzystuje się między innymi urządzenia do obróbki CNC, za pomocą których można wyciąć napis mocowany później na ścianie lub innej płaskiej powierzchni. Istotny jest właściwy wybór materiału, gdyż będzie on rzutował na trwałość i estetykę reklamy – najpopularniejszym rozwiązaniem są stopy metali lub szkło akrylowe.

Metalowe litery przestrzenne

Stalowe litery 3D są wysoce odporne na uszkodzenia mechaniczne, czynniki chemiczne i działanie wysokich temperatur. Dzięki naniesieniu na powierzchnię metalu powłoki ochronnej materiał zyskuje wytrzymałość na korozję. Cynkowanie sprawia, że napis zachowa doskonały wygląd przed dłuższy czas, nawet gdy będzie narażony na niekorzystne warunki atmosferyczne. Nieco droższym stopem, jednak znacznie odporniejszym na rdzę, jest aluminium. To materiał łatwiej ulegający odkształceniom, dzięki czemu aluminiowe litery przestrzenne mogą być wykonane z nieco grubszej taśmy niż stalowe.

Nowoczesne urządzenia ułatwiają wykonywanie metalowych napisów 3D. Doskonałym przykładem jest giętarka, która nie tylko tnie stalową lub aluminiową taśmę, ale także ją zagina, dzięki czemu powstaje ciekawa i estetyczna ozdoba. Powierzchnię metalu można pomalować proszkowo na dowolnie wybrany kolor lub pozostawić ją surową, co daje efekt niemożliwy do osiągnięcia przy stosowaniu tworzyw sztucznych. Główną zaletą metalowych liter jest wyjątkowa trwałość, dzięki której dekoracja zachowa swój kształt pomimo upływu wielu lat.

Logo reklamowe 3D z tworzywa sztucznego

Do produkcji reklamy przestrzennej używa się także plotera frezującego, za pomocą którego można łatwo ciąć tworzywa sztuczne, w tym popularny plexiglas. Szkło akrylowe, bo tak inaczej zwany jest ten materiał, cechuje lekkość, dzięki której logo nadaje się do montażu na ścianach o niskiej nośności. Pleksi jest w znacznym stopniu przejrzyste, chyba że zostanie poddane barwieniu. Materiał charakteryzuje odporność na rozciąganie, ściskanie i działanie promieni ultrafioletowych, dzięki czemu znakomicie nadaje się na instalację zewnętrzną, gdyż nie blaknie pod wpływem słońca. Dużą zaletą szkła akrylowego jest łatwość obróbki – w prosty sposób można urozmaicić logo reklamowe 3D z pleksi, na przykład barwiąc lub grawerując tworzywo. Należy zaznaczyć, że istnieją dwa rodzaje plexiglasu – ekstrudowany oraz wylewany. Ten drugi jest nieco droższy, ale też bardziej odporny na zadrapania oraz działanie ciepła i czynników chemicznych.

Materiały można łączyć – reklama może mieć mocną metalową konstrukcję, która nada jej trwały kształt, oraz lico ze szkła akrylowego. Uzyskane w ten sposób logo jest lekkie, wytrzymałe i nowoczesne. Fantastycznym dodatkiem do liter są moduły LED, dzięki którym reklama 3D będzie widoczna również w nocy. Istnieją dwa sposoby na podświetlenie logo – świetlisty może być sam napis lub jego otoczenie, co daje atrakcyjny efekt halo. Napis można umieszczać bezpośrednio na ścianie lub na tablicy o kolorach dopasowanych do barwy liter, które wyraźnie odznaczają się na jej
tle.